Kasulik

Alljärgnevalt mõned tehnilised soovitused meie klientidele ja koostööpartneritele:

Trükiteenus laiaformaadilise printeriga

Printeriga saab trükkida laiale valikule paber- kangas- ja kilematerjalidele ning kõikvõimalikes mõõtudes. Printer on varustatud lõikepeaga, mis teeb võimalikuks näiteks ükskõik mis kujuliste kleebiste trükkimise.

Kujundus peab olema CMYK värvisüsteemis ja Euroscale Coated või sarnase profiiliga. Spotvärve (Pantone jms) mitte kasutada, konvertida need CMYKiks. Bitmapid ehk värviüleminekuga kujundus (kui on kasutatud näiteks fotot) olgu JPG või pakkimata TIF formaadis. Fotomaterjali tiheduseks piisab 72 dpi-st, vaid lähedalt vaadatavad kujundused võiks olla 100 dpi-ga.

Vektorgraafikast eelistame CMYK-süsteemis komposiit-PDFi, ideaalis PDF/X-1a standardile vastavat; äärmisel juhul – kuna need failid on enamasti lihtsalt väga suured – lepime ka Coreli (kuni versioon X9) ja Illustratori (kuni CS6) failidega.

Kõik tekstid tuleb kindlasti kurvideks teha. Kuna plakatitel ja bänneritel on teksti tavaliselt vähe, siis on kõige kindlam tekst kurvideks teha ja mitte font embedida. Valitud teksti(kasti) kurvideks tegemine käib lihtsalt: Corelis Arrange>Convert to curves (Ctrl+Q), Illustratoris Text>Create outlines (Shift+Ctrl+O).

Üldjuhul pole bleedi ehk lõikevaru vaja; samuti pole mingit kasu kujundusele lisatud crop markidest, testribadest ega muudest prepressi-spetsiifilistest elementidest. Bleedi on vaja vaid siis, kui prinditakse kleebiskilele, mis hiljem kleebitakse mingile kindla suurusega põhjale (sildid jms). Sel juhul peaks kujundus olema lõppformaadist lihtsalt 5 mm laiem ja kõrgem – et kleepimisel oleks pisut eksimisruumi. Valgete servadega kujundusele tuleks punktiirjoon ümber panna – et oleks, mille järgi asi õiges mõõdus välja lõigata.

Kleebiskiled

Kleebiste puhul on oluline meeles pidada, et kleebitu eluiga sõltub suuresti paigaldamise tingimustest ja pinnast, millele kleebitakse. Üldine põhimõte on nagu igasugusel liimimisel või kleepimisel – pinnad ongu puhtad ja siledad. See tähendab näiteks seda, et autod, millele kleebis paigaldatakse, oleks vahetult enne kleepimist pesulast läbi käinud, et värv oleks korralik – ilma pragude, mullide, roosteta – ja et auto oleks vahatamata. Kleebistega kaetud autot ei maksa paar päeva pesta.

Kleebised valmistatakse ette vektorgraafikas ja välja lõikab kiled spetsiaalne liikuva noapeaga masin. Failide ettevalmistamisel on oluline tähele panna: kus on joon, sealt lõigatakse – sellepärast tasub meile saadetav kujundus alati üle kontrollida wireframe (Corel) või outline view’s (Illustrator) ja vajadusel objektid kokku weldida või Pathfinder paletis Add nuppuga opereerida.X

Scroll to top